​​

  1.       Üretim hatası veya defolu ürünlerde izlenecek yol

 

          Üretimi hatalı veya defolu ürünlerin mağazadan değişiminin talep edilmesi durumunda, gelmesi zorunlu olan sevk irsaliyesi veya e-fatura ile birlikte online satışlarda 14 gün içerisinde sorunlu ürün/ürünler ile birlikte Porland Mağazaları üzerinden birebir değişim talep edilebilir. Gerekli kontroller yapılarak değişime uygunluk tespit edildiğinde ürün/ürünlerin değişimi yapılır. Değiştirilmek üzere mağazaya getirilen ürünlerin kesinlikle kullanılmamış olması gerekmektedir. Ürün/ürünler mağaza stokları içerisinde yer almaması durumunda sorunlu olarak bildirilen ürünlerin iade işlemini online site üzerinden gerçekleştirebilir ve anlaşmalı kargo ile tarafımıza gönderebilirsiniz.

 

  1.       Kırık teslim edilen ürünlerde izlenecek yol

 

Siparişe ait kargoyu teslim aldıktan sonra en geç 3 iş günü içerisinde, kargonuzdan çıkan kırık/hasarlı parçaların ve sevk irsaliyesinin fotoğraflarını musterihizmetleri@porland.com.tr adresine e-posta yoluyla göndermelisiniz.

Kırık/hasarlı ürünlere ait bildirim süresi 3 iş günü geçmesi durumunda şikayet dikkate alınmamaktadır. Kargo kapsamında meydana gelen kırık/hasarlı ürünlerin değişim işlemi Porland Mağazaları üzerinden gerçekleştirilemez.